Czym w naszym życiu naprawdę warto zarządzać?

Czym w naszym życiu naprawdę warto zarządzać?

„Przestań zarządzać swoim czasem i zacznij zarządzać swoim skupieniem” R. Sharma

Tylko tyle i aż tyle. To proste zdanie, a właściwie jego druga część to de facto recepta na świadome i udane życie. Dlaczego?

Poprzez świadome lub (uwaga!) nieświadome kierowanie naszego skupienia, kreujemy nasze życie, czyli tworzymy naszą rzeczywistość.

Bardzo lubię uproszczenia i przenośnie. To jest w sumie prosty mechanizm: ja daję czemuś swoją uwagę, a Wszechświat to odczytuje wprost: „o, to właśnie tego ona chce,  TO mam jej dostarczyć”. A potem – posłusznie to realizuje. To tak, jak byśmy miały w swoich rękach lampę Alladyna i nieustannie (bo ciąg myślowy jest nieprzerwany) ją pocierały. A zamknięty w niej Gin nawet nie musi słuchać naszych słów. On śledzi nasze myśli, sprawdza, na czym je skupiamy i dokładnie to nam podsuwa.

Właśnie dlatego nie warto marnować czasu i energii na rozmyślanie o tym, co nam się nie udało w przeszłości, ani martwienie się o przyszłość. Nie warto, bo ten sposób energetycznie zasilamy to, czego nie chcemy i powodujemy (choć nieświadomie), że takich wydarzeń w naszym życiu mamy więcej. Bo dawanie uwagi przeszłości / przyszłości nasza podświadomość odczytuje jako chęć powielenia w teraźniejszości właśnie tego, na czym się skupiasz swoimi myślami.

Dlatego bezcelowe jest koncentrowanie się na tym, co poszło nie tak. Albo też myślenie wariantowe (czyli rozważanie różnych wariantów dot. przyszłości: optymistycznego, realnego i pesymistycznego) i układanie w myślach scenariuszy – jeśli zdarzy się to, to ja zrobię tamto…. Zamiast tego warto skupić się jedynie na myśleniu, jak TY CHCESZ, ŻEBY BYŁO. Tylko tam kieruj swoje skupienie – nie ryzykujesz wtedy, że Twój umysł / Wszechświat nieopatrznie zrozumie, na którym wariancie naprawdę Ci zależy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.